You are currently viewing İşletmeler için Grup Sağlık Sigortası

İşletmeler için Grup Sağlık Sigortası

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Reading time:7 mins read

Sağlık sigortası günümüzün artık temel ihtiyaçlarındandır. işletmeler için grup sağlık sigortası, her geçen gün daha çok talep görmektedir. Birçok kurumsal firma, çalışanlarına sağlık sigortası yaptırarak, hem ödeyeceği prim için toplu bir indirim alır hem de vergi indiriminden yararlanmaktadır. Ayrıca işletmeler sunduğu sağlık sigortası ile  çalışanları için tercih edilir bir çalışma ortamı sunarak prestijini artırır.

Çalışanların için sağlık sigortası, en önemli çalışan hakları arasındadır. Yapılan anketlere göre, işyerinde sağlık sigortası olan çalışanların, iş yerine daha bağlı, işe karşı olan tavırların daha olumlu olduğu ve işe gelmeme oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

Çalışanların genellikle hiçbir ücret ödemeden yararlandıkları grup sağlık sigortaları, işverenin tamamlayıcı sağlık sigortası veya özel sağlık sigortası seçimi yapmasına göre şekillenir. Bu noktada her iki sigorta türünü ve farklarını açıklamak faydalı olacaktır.

İşletmeler için grup sağlık sigortası seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.

İşletmeler grup sağlık sigortası yaptırmadan önce nelere dikkat etmelidir?

İşletmeler için grup sağlık sigortası seçmek ve yaptırmak başlı başına bir süreçtir. Birçok kişi bireysel sağlık sigortası yaptırırken bile en iyisini ve en kapsamlı olanını bulmak için çabalar. Grup sağlık sigortası ise içinde bir çok katılımcıyı bulunduran ve hepsine ayrı ayrı sağlık hizmeti sunan sigorta türü olduğundan, yaptırılmadan önce mutlaka detaylı incelenmesi gerekir.

İşletmeler için grup sağlık sigortası yaptırmadan önce size en iyi hizmet verebilecek sigorta şirketi araştırılmalıdır. Türkiye’de grup sağlık sigortası alabileceğiniz 20 sigorta şirketi vardır. Araştırmanıza başlamadan önce sigorta şirketleri hakkında çevrenize, sigortacınıza danışabilir ayrıca internetten de araştırma yapabilirsiniz.

Daha sonra sigorta şirketinin sunduğu grup tamamlayıcı sağlık ve grup özel sağlık sigortaları arasında karşılaştırma yapılmalıdır. Çalışanlarınız ve işletmeniz için en yüksek faydayı sağlayacak sağlık sigortası türü seçilmelidir. Sağlık sigortası türü seçildikten sonra, çalışanlarınıza sunacağınız teminatlar, belirlenen katılım payı oranı ve limitler belirlenerek sağlık sigortası poliçelendirilmelidir.

Grup sağlık sigortası kapsamında sunulan ek teminatlar da işletmeler için önemlidir. Ek teminatlar sağlık sigortası standardını yükselten uygulamalardır. Ambulans, suni uzuv, tıbbi malzeme, trafik kazası sonrası diş tedavisi, hamilelik ve doğum, doğum kontrolü, gündelik bakım ve günlük iş görmezlik gibi sağlık hizmetleri grup sağlık sigortası poliçesine ihtiyaçlar dahilinde eklenmelidir.

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, sigortalanan kişinin hastalıklar ve kazalar sonucu oluşacak sağlık giderlerinin karşılanması için hazırlanmış kişiye özel planlardır. Yatarak ve ayakta tedavi teminatı sunan özel sağlık sigortaları, dilediğiniz hastanede tedavi olma şansını sunar. Özel sağlık sigortası, kişinin belirleyeceği limit, katılım payı oranı ve teminat kapsamı ile kişiselleştirilebilen bir sigortadır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, SGK desteği ile bir çok özel hastanede hem yatarak hem de ayakta tedavi teminatı ile sağlık hizmeti sunan sigorta türüdür. Tamamlayıcı sağlık sigortası, sadece SGK’nın anlaşmalı olduğu hastanelerde geçerlidir. Özel sağlık sigortalarında olduğu gibi herhangi bir katılım payı oranı uygulaması yoktur. Ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası SGK destekli olduğu için yıllık ödenecek prim tutarı özel sağlık sigortalarına göre daha azdır.

Her iki sigorta türü de geniş kapsamlı sağlık hizmeti sunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, anlaşmalı hastane, katılım payı oranı ve belirlenen limitler dışında iki sigorta türünün arasında fark yoktur. Fakat grup sağlık sigortaları, işletmelerin seçeceği sağlık planına göre şekillenir. Yani her grup sağlık sigortası eşit derecede iyi bir sağlık hizmeti sunmaz. Yazımızda işetmelerin çalışanları için en iyi sağlık sigortasını seçebilmelerine yardımcı olacak bazı ipuçlarından bahsedeceğiz.

Grup sağlık sigortası yaptırmadan önce sigortacılardan yardım alınmalı mıdır?

Elbette, alanında uzman bir sigortacıdan konu ile ilgili destek almak önemlidir. Çünkü sigortacı, birçok sigorta şirketi ile çalıştığından dolayı sizin için karşılaştırmalar yapabilecektir. Karşılaştırmalar sonucunda sigortacınız, işletmeniz için en uygun sağlık planını sunan sigorta şirketine sizi yönlendirecektir.

Grup sağlık sigortası poliçesinin oluşturulmasında da yine sigortacınız size destek olacaktır. Sigortacınız ile birlikte grup sağlık sigortası limitlerini, teminatlarını, katılım payı oranını ve anlaşmalı hastane ağını belirleyebilirsiniz. Ayrıca grup sağlık sigortası yaptırdıktan sonra herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmanız durumunda yine sigortacınız size destek olacaktır. Grup sağlık sigortası yaptırdıktan sonra sıkıntı yaşamamak adına, tüm sürecin takibi uzman bir sigortacı tarafından yapılmalıdır.

İşletmeler grup sağlık sigortası yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmelidir?

Grup sağlık sigortası poliçesi dikkatlice okunmalıdır. İşletmenizin beklenti ve ihtiyaçlarına uygun grup sağlık sigortası yaptırdığınızdan emin olun. Grup sağlık sigortası kapsamını da mutlaka inceleyin.

İşletmeler için grup sağlık sigortası kapsamında yatarak ve ayakta tedavi teminatı sunulur. İşletmenizin seçeceği teminatın içeriği detaylı bir şekilde incelenmelidir. Yatarak tedavi limiti ve ayakta tedavi limiti çalışanlarınız için yeterli sınırda olmalıdır. Eğer çalışanlarınız için yeterli olmayan teminat kapsamı ve limitler belirlediyseniz grup sağlık sigortası faydadan çok zarar getirecektir. Grup sağlık sigortası kapsamında önemli olan unsur, çalışanların genel sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasıdır.

Anlaşmalı ve anlaşmasız hastanelerde tedavi olunması durumunda sigorta şirketinin geri ödeme sürecini de iyi bilinmesi gerekir. Çünkü bir çalışanınızın grup sağlık sigortasını anlaşma dışı bir hastanede kullanması durumunda sigorta şirketi doğrudan ödeme yapmaz. Anlaşma dışı hastanede yapılan tedavilerin masrafları sonradan ödeme uygulaması ile işletmelere yapılmaktadır. Yani önce tedavi masraflarını işletmeniz ya da çalışanınız öder daha sonra sigorta şirketi size ödeme yapar. Bu durum işletmenizin veya çalışanınızın borçlanmasına neden olabilir. Bu yüzden sonradan ödeme süreçleri ile ilgili mutlaka sigorta şirketinden bilgi alın. Eğer sonradan ödeme süreci işletmeniz için fayda getirmiyorsa, çalışanlarınızın grup sağlık sigortası kapsamında anlaşmalı hastanelerde tedavi olmaları gerektiğini söyleyin.

Sizde çalışanlarınız için grup sağlık sigortası yaptırmak istiyor ve konu ile ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız 0543 941 3858 numaradan bizlere ulaşabilirsiniz. İşletmeler için grup sağlık sigortası alanında uzman ekibimiz ile 15 sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık ve özel sağlık sigortaları arasında karşılaştırma yapabilir, işletmeniz için en uygun sağlık planını seçebilirsiniz.

Sevgi ve mutlulukla…