You are currently viewing Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Nedir?

 • Post author:
 • Post category:Blog
 • Reading time:8 mins read

Doğum için özel sağlık sigortası yaptırmak mı istiyorsunuz? Peki özel sağlık sigortası doğum teminatı neleri kapsar biliyor musunuz? Özel sağlık sigortası doğum paketleri ile ilgili detayları aşağıda bulabilirsiniz.

Doğum sigortası nedir?

Doğum sigortası; hamilelik rutin kontrollerini, hamilelik tahlil ve tetkiklerini, normal veya sezaryen doğuma ait masrafları karşılayan sağlık sigortası türüdür.

Özel sağlık sigortası doğumu karşılar mı?

Özel sağlık sigortaları kişiye özel düzenlenebilen bir sigorta türüdür. Sizin hamilelik ve doğum için belirleyeceğiniz teminat kapsamı, limit, katılım payı oranı ve anlaşmalı hastane ağına göre masraflarınız karşılanacaktır. Limitsiz doğum sigortası seçebileceğiniz gibi limitli ve katılım payı oranı olan bir doğum sigortası da seçebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; limitli bir doğum sigortası aldığınızı düşünelim. Hamilelik rutin kontrolleriniz için belirlediğiniz limit yıllık 3.000 TL olsun. Doğum eyleminiz içinde belirlediğiniz limit 8.000 TL olsun. 9 ay boyunca yapacağınız hamilelik rutin kontrolleri, tahliller ve tetkikler yıllık 3.000 TL limiti aşmamalıdır. Aynı şekilde doğum eylemi için belirlediğiniz 8.000 TL limit tutarını, doğum yapacağınız hastanede aşmamanız gerekmektedir. Doğum sigortanız için belirlediğiniz limitleri aşmanız durumunda aştığınız miktarı cebinizden ödersiniz.

Katılım payı oranı hakkında örnek vermek gerekirse; hamilelik rutin kontrolleriniz ve doğum eyleminiz için katılım payı oranı %80 olsun. Her kadın doğum doktoru kontrolünüzde muayene ve tetkik masraflarınızın %80’i sigorta şirketi tarafından karşılanır. Geriye kalan %20’lik kısmı hastaneye siz ödersiniz. Aynı şekilde doğumunuz gerçekleştiğinde de sigorta şirketi masraflarınızın %80’ini karşılar.

Özel sağlık sigortası doğumu ne zaman karşılar?

“Özel sağlık sigortası doğumdan ne kadar önce yapılmalı?” sorusu önemlidir. Sigorta şirketleri özel sağlık sigortası doğum paketleri için bekleme süresi uygular.

Özel sağlık sigortası ile doğum yapmak isteyen kadınlar; sigorta başlangıç tarihinden itibaren 12 ay süre ile hamile kalmamaları gerekmektedir. Yani hamilelik planlıyorsanız ve doğum sigortası ile hamilelik sürecinizi güvence altına almak istiyorsanız, en az 12 ay önceden sigortanızı başlatmanız gerekmektedir.

Özel sağlık sigortası doğum teminatı bekleme süresi sigorta şirketine göre değişiklik göstermektedir. Belirlenen bekleme süresi içinde sigortalı kadınların hamile kalması durumunda, gebelik ve doğuma ait hiçbir masraf sigorta şirketi kapsamında karşılanmaz. Ancak 12 aylık bekleme süresini dolduran ve ikinci yıl doğum sigortasını yenileyen kadınlar doğum teminatından yararlanabilir.

Özel sağlık sigortası doğum bekleme süresi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Sigorta şirketi bazında doğum için uygulanan bekleme sürelerini tablomuzda karşılaştırabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası hamileliği kapsar mı?

Özel sağlık sigortası kapsamında ayakta tedavi teminatının var olması koşulu ile gebelik ile ilgili masraflar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Özel sağlık sigortası hamilelik teminatı için de bekleme süresi uygulanır. Genellikle hamilelik ve doğum masraflarının karşılanması için bekleme süresi 12 aydır.

Özel sağlık sigortası gebelik ile ilgili rutin tahlilleri, gebelik testlerini, TORCH testlerini, rutin kontrolleri,NST, üçlü tarama testi gibi birçok rutin işlemi belirlediğiniz limit ve katılım payı oranı doğrultusunda güvence altına alır.

Ayrıca hiperemezis, preeklampsi, düşük, düşük tehdidi, tıbbi kürtaj, doğum ve gebeliğin neden olduğu rahatsızlıklar,doğum öncesi ve sonrası oluşabilecek komplikasyonlar belirlenen limit ve katılım payı oranı doğrultusunda güvence altındadır.

Özel sağlık sigortası bebek ile ilgili masrafları karşılar mı?

Özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında bebeğinizin sağlık giderleri sigorta şirketi tarafından karşılanır. Yani bebek hastaneden çıkmadan, sağlıklı yeni doğan bebekle ilgili olarak yapılan muayene, rutin tetkik ve kontrollere ait giderler annenin doğum teminatından, kalan doğum paketi limiti kadar karşılanır.

Doğum sonrası bebeğinizde bir komplikasyon oluşması veya kuvöze girmesi durumunda masrafların karşılanması için özel sağlık poliçesinde yenidoğan teminatı olmak zorundadır. Bebeğinizi olası risklere karşı güvence altına almak ve olası maliyetlere karşı güvence oluşturmak istiyorsanız yenidoğan teminatı mutlaka poliçeye eklenmelidir. Yenidoğan teminatı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Özel sağlık sigortası doğum teminatı kapsamında verilen ek sağlık hizmetleri var mıdır?

Özel sağlık sigortası kapsamında ücretsiz sunulan ek sağlık hizmetleri sigorta şirketine göre değişiklik gösterir. Sigorta şirketine göre farklılık gösteren ek sağlık hizmetleri aşağıdaki gibidir:

 • Sağlık danışma hattı
 • Yeni doğan bebeklere evde hemşire hizmeti
 • Check-up
 • Oda, yemek ve refakatçi masrafları
 • Ambulans
 • Diyetisyen
 • Psikolog

*Özel sağlık sigortası doğum teminatı almadan önce lütfen ek sağlık hizmetlerinin var olup olmadığını kontrol edin!

Özel sağlık sigortası doğum teminatı ile yurtdışında doğum yapılır mı?

Normal doğum, sezaryen doğum ve gebelik komplikasyonları için poliçede yatarak tedavi kapsamında yurtdışı teminatının seçilmiş olması gerekmektedir. Ayrıca gebelik rutin kontrolleri ile ilgili giderlerin karşılanabilmesi için poliçede ayakta tedavi kapsamında yurtdışı teminatının seçilmiş olması gerekmektedir.

Hamilelik ve doğum masrafları sigorta şirketi tarafından yurtdışı sağlık Kurumu limit ve katılım payı oranı doğrultusunda karşılanır.

Doğum için özel sağlık sigortası alırken dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

 • Özel sağlık sigortası doğum teminatı alabilmeniz için hamile olmamanız gerekir. Hamileyken özel sağlık sigortası doğum teminatı alamazsınız.
 • Doğum sigortası aldıktan sonra sigorta şirketinin belirlediği bekleme süresine uymanız gerekir. Sıkıntı yaşamadan hamilelik ve doğum masraflarınızın karşılamasını istiyorsanız  bekleme süresinden önce hamile kalmayın.
 • Özel sağlık sigortası doğum teminatı için belirleyeceğiniz limit ve katılım payı oranına dikkat etmenizde fayda var. Çünkü hamilelik ve doğum için belirleyeceğiniz limit 9 aylık süreciniz için geçerlidir. Belirlediğiniz limiti aşmanız durumunda doğum teminatından faydalanamazsınız.
 • Özel sağlık sigortası doğum teminatı kullanabileceğiniz özel hastaneleri iyi bilmenizde fayda var. Eğer limitsiz bir doğum paketi seçtiyseniz, sigorta şirketinin anlaşması olan hastanelerde doğum yapmak zorundasınız. Sigorta şirketinin anlaşması olmayan hastanelerde limitsiz doğum paketinizden yararlanamazsınız.
 • Limitli ve katılım payı oranı olan bir doğum paketi tercih ettiyseniz; seçtiğiniz limit ve ödeme yüzdesi doğrultusunda gebelik takiplerinizi anlaşma harici kurumlarda veya doktorlar tarafından yaptırabilirsiniz.
 • Yurtdışında özel sağlık sigortası ile doğum yapmak istiyorsanız, poliçenize mutlaka yurtdışı teminatı eklemeniz gerekmektedir.

Doğum sigortasından sıkıntı yaşamadan faydalanmak istiyorsanız; bütçenize uygun bir doğum planı seçmeniz gerekmektedir. Eğer bütçenizi aşan bir doğum sigortası seçerseniz, primlerinizi düzenli ödemeyebilirsiniz. Sağlık sigortalarında primlerin düzenli ödenmemesi poliçeden faydalanamamanıza neden olur. Hatta prim ödemesini 30 gün içinde yapmazsanız, doğum sigortanız iptal olur.

Sigorta ŞirketiDoğumGebelik Rutin Kontrolleri
Allianz SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Ayrıca doğum poliçesine teminat olarak eklenmesi durumunda karşılanır.
Anadolu SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Doğum giderleri teminatından karşılanır.
Axa SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Gebelik takip giderleri teminatı seçilmesi durumunda karşılanır.
Ergo SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Ayakta tedavi teminatı poliçede olması şartı ile karşılanır.
Güneş SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Ayakta tedavi teminatı poliçede olması şartı ile karşılanır.
Halk SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Ayakta tedavi teminatı poliçede olması şartı ile karşılanır.
Mapfre SigortaNormal veya sezaryen doğum karşılanır.Ayakta tedavi teminatı poliçede olması şartı ile karşılanır.

Doğum için özel sağlık sigortası fiyatları nedir?

Özel sağlık sigortası doğum fiyatları; seçeceğiniz teminat kapsamına ve anlaşmalı hastane ağına göre belirlenir. Ayrıca özel sağlık sigortası doğum fiyatları belirleyeceğiniz limit ve katılım payı oranına göre de değişiklik gösterir.

Özel sağlık sigortası doğum teminatı için belirlediğiniz limit yükseldikçe ödeyeceğiniz fiyatta artacaktır. Eğer doğum teminatı limitini daha düşük tutar ve katılım payı oranını yükseltirseniz ödeyeceğiniz fiyatta düşecektir.

Doğum sigortası fiyatları için web sitemizden teklif alabilirsiniz. Aldığınız teklifi değerlendirmek için müşteri temsilcilerimiz size gün içinde dönüş yapacaktır.

Doğum için özel sağlık sigortası nereden alınır?

Özel sağlık sigortası ile doğum yapmak istiyorsanız ve alanında uzman bir müşteri temsilcisi arayışı içindeyseniz 0543 941 3858 numaradan bize ulaşabilirsiniz. Doğum sigortaları ile ilgili detaylı bilgi alabilir, ihtiyacınıza ve bütçenize göre en iyi doğum sigortasını satın alabilirsiniz.

Sevgi ve mutlulukla…