You are currently viewing Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Doğum Paketleri Bekleme Süreleri

Tamamlayıcı ve Özel Sağlık Doğum Paketleri Bekleme Süreleri

  • Post author:
  • Post category:Blog
  • Reading time:5 mins read

Sigorta şirketleri, sağlık sigortalarında tüm katılımcılarına bekleme süresi uygular. Bekleme süresi sigorta şirketinin ve sağlık sigortasının kötüye kullanılmasını önlemek için yapılmaktadır. Tüm sağlık sigortası ürünlerinde olduğu gibi doğum sigortası için de bazı sigorta şirketleri belirlenmiş bir bekleme süresi uygulayabilmektedir.

Doğum sigortası bekleme süreleri; sigorta şirketleri ve hatta özel sağlık sigortası ile tamamlayıcı sağlık sigortası arasında bile farklılık gösterir. Doğum sigortasındaki bekleme süresi aslında doğum yapmadan ve hatta gebe kalmadan ne kadar bir zaman önce poliçenizi almanız gerektiğini size söyler.

Doğum sigortası bekleme süreleri 5-12 ay arasında değişkenlik gösterir. Özel sağlık sigortalarında doğum teminatı alabilmenin şartı hamile kalmamak yani gebeliğin başlamamış olmasıdır. Özel sağlık sigortalarında doğum teminatını kullanabilmenin şartı ise bekleme süresini doldurduktan sonra hamileliğinizin başlamasıdır. Bu şartlar özel sağlık sigortaları için geçerli olup, tamamlayıcı sağlık sigortalarındaki şartlar ise daha farklıdır. Yazımızın devamında detaylarını bulabilirsiniz.

Hamilelik planlıyorsanız ve özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında doğum sigortası bekleme süreleri hakkında araştırma yapıyorsanız doğru yerdesiniz.

Özel sağlık sigortası doğumdan ne kadar önce yapılmalıdır?

Bu sorunun cevabı sizin ne zaman çocuk sahibi olmak istediğinize bağlıdır. Aşağıdaki tabloda özel sağlık ve tamamlayıcı sağlık sigortalarında, doğum sigortası bekleme süreleri karşılaştırması yer alıyor. Eminiz ki bu tablo sizlerin yukarıdaki soruya cevap vermenizi kolaylaştıracaktır.

Sigorta ŞirketiÖzel Sağlık Doğum Sigortası Bekleme SüreleriTamamlayıcı Sağlık Doğum Sigortası Bekleme Süreleri
Allianz*network'e göre 5 ila 12 ay12 ay
Anadolu12 ayBekleme süresiz doğum sigortası
Axa12 ayDoğum teminatı yok.
Ergo12 ay6 ay
Güneş12 ayDoğum teminatı yok.
Halk12 ayDoğum teminatı yok.
Mapfre12 ayDoğum teminatı yok.

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere, sigorta şirketlerinin doğum sigortası bekleme süreleri ürün bazında değişiklik göstermektedir. Doğum sigortalarında bekleme sürelerini daha iyi anlayabilmeniz için bir kaç örnek ile konuyu detayladıralım.

Özel ve Tamamlayıcı Sağlık sigortaları doğum teminatı bekleme süresi örnekleri

Öncelikle bir konuya açıklık getirelim. Doğum sigortasından yararlanabilmeniz için 12 aylık bekleme süresini doldurduktan sonra doğum poliçenizi ikinci yıl tekrar yenilemeniz lazım. Yani doğum sigortanızı ikinci yıl yeniledikten sonra artık kullanabilirsiniz. Bu demek oluyor ki en az iki sene boyunca doğum sigortası primi ödeyeceksiniz.

Bayan X özel sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı almış ve 12 aylık bekleme süresini doldurmuştur. Doğum sigortasını ikinci yıl yeniledikten 2 ay sonra hamileliği başlamıştır. Bu süreçte hamilelik rutin kontrolleri ve testlerinin masraflarını doğum poliçesinden karşılamıştır. Ayrıca doğumunu sigorta başlangıç tarihinden itibaren 23.ayında gerçekleştirmiştir. Sigorta şirketinin gerekli gördüğü tüm şartları gerçekleştirerek, doğum sigortasından %100 faydalanmıştır.

Bayan Y ‘de aynı şekilde özel sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı almıştır. Sigorta şirketinin uyguladığı bekleme süresini doldurmuş (12 ay) ve doğum poliçesini ikinci yıl tekrar yenilemiştir. Fakat Elif’in hamileliği ikinci yılın 7. ayında başlamıştır. Yani Elif, doğum sigortası kapsamında doğum masraflarının karşılanması için üçüncü kez poliçesini yenilemelidir. Elif üçüncü kez doğum sigortasını yenilediği takdirde doğum ile ilgili tüm masraflarını sigorta şirketi karşılayacaktır. Elif için hesap şu şekildedir: ilk yılı bekleme süresi için geçiyor, poliçesinin ikinci yılının 7. ayında gebe kalıyor ve 9 aylık gebelik süreci doğum poliçesinin 3. yılına tekabül ediyor.

Özel sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı daha kapsamlıdır. Özellikle anlaşmalı hastaneleri ve yenidoğan teminatı ile özel sağlık sigortaları daha ön plandadır. Fakat özel sağlık sigortası kapsamında doğum teminatı primlerinin daha yüksek ve bekleme sürelerinin daha uzun olduğunu düşünürsek, tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi ekonomik açıdan daha avantajlıdır.

Sigorta şirketi bazında, doğum teminatlı tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Özel Sağlık Sigortası Doğum Teminatı Fiyatları

Özel sağlık sigortası doğum teminatı oldukça kapsamlıdır. Özel sağlık sigortası poliçenize doğum teminatı ekletmeniz sadece doğum masraflarının karşılanacağı anlamına gelir. Yani doğum sigortanızdan tam kapsamlı yararlanabilmeniz için ekstra ücret ödeyerek poliçenize gebelik rutin kontrolleri teminatı ve yenidoğan teminatı eklenmelidir. Doğum sigortası ile ilgili tüm detayları öğrenmek ve doğum sigortası fiyatları için teklif isterseniz 0543 941 3858 numaradan veya yandaki yeşil “whatsappla konuş” butonuna tıklayın whatsappacente.com uzman danışmanlarımız size özel, en hesaplı, en kapsamlı  poliçeyi almanıza yardımcı olsun.

Sevgi ve mutlulukla…