You are currently viewing Yurt Dışına Çıkışlarda Covid-19 PCR Test Ücreti Ne Kadar?

Yurt Dışına Çıkışlarda Covid-19 PCR Test Ücreti Ne Kadar?

Yurt dışına çıkışlarda Covid-19 PCR testi ücreti ne kadar? Yurt dışına çıkışlarda Covid-19 PCR testi nerelerde yaptırılabilir? Yurtdışına çıkacaklar ister Türk vatandaşı olsun ister olmasın yurtdışına çıkışlarını belgeleyen (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe vb.) belgeler ile birlikte aşağıdaki Yurt Dışına Çıkışlarda PCR Testi Yapacak Kurumlar tablosunda yer alan sağlık tesislerine başvuru yapılacaklar.

Başvuru esnasında ilgili merkeze toplam 250 TL tetkik bedeli ödeyerek test yaptırabilecek. Kamuya ait laboratuvarlar Bakanlığın uygun gördüğü şekilde Kamu Hastane hesabına yatırılan dekont ile özel ve üniversite laboratuvarları ise kendi hesabına yatırılan ücret dekontu ile PCT Testi yaptırmak için yeterli olacaktır.

Yurtdışına çıkacaklar ilgili kurumlara başvurması durumunda sadece PCR Test ücretini ödeyecek olup ayrıca herhangi bir ücret ödemesi yapmayacaklar. Aksi durumlarda il sağlık müdürlüklerine başvurulması istenmektedir.

Yurtdışı çıkışları için testleri her kurum kendi imkanları doğrultusunda yapacak olup Laboratuvarı olmayan kurumlar yurtdışı PCR testi kabulü yapamayacaklar.

Yurt dışına çıkışlarda Covid-19 PCR Testi neden gerekli?

Bu sayede Türkiye’de yaptırdıkları Covid-19 test sonucunu ülkelerindeki yetkililere iletenler 14 günlük karantina sürecini atlayabilecek.
Covid-19 PCR Testinin geçerli olabilmesi için; hangi amaçla olursa olsun yurtdışına çıkacakların Covid-19 PCR testlerini, Türkiye’den ayrılmadan önce yaptırmaları ve sonucunu yaşadıkları ülkelere 48 saat içinde vermeleri gerekiyor. Bu testleri dönüş yolunda yaptıracaklar, sınır kapılarındaki ve havaalanlarındaki test merkezlerinden yararlanabilecekler.

Covid-19 PCR testi havaalanlarında yapılıyor mu?

Yurt dışına seyahat edecek yolcular için hem İstanbul Havalimanı hem de Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Covid-19 PCR testi yaptırmak mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı içinde gelen yolcu katında Acıbadem klinik yanında Covid-19 PCR testi yaptırabilirsiniz. Türkiye’den yurt dışına seyahat edecek olan yolcuların test sonuçları terminal içindeki laboratuvarda incelenerek en geç 5 saat içinde kendilerine bildiriliyor.

İstanbul Havalimanı’nda ise dış hatlar terminalinde iki ayrı noktada toplam 5 bin metrekarelik alanda gelen ve giden yolcular PCR testi uygulaması yapılmakta. PCR testinin sonuçları Türkçe ve İngilizce olarak mail üzerinden gönderiliyor ya da çıktı olarak veriliyor.

Covid-19 PCR testi nerede yaptırılır?

Her ne kadar Havaalanları ve gümrük kapılarında da Covid-19 PCR testi yaptırabilmenize karşın Covid-19 PCR testini son ana bırakan kişilerden dolayı bu noktalarda çok fazla başvurudan kaynaklı uzun kuyruklar oluşmaktadır. Eğer sizde Covid-19 PCR testinizi son ana bırakırsanız uçağınızı kaçırmayı göze almalısınız.

Peki ne yapmalıyım?

Yolculuğunuz başlamadan 48 saat önce il sağlık müdürlüklerinde belirlenmiş kurumlara başvurup Covid-19 PCR testinizi yaptırabilirsiniz. Türkiye genelinde Covid-19 PCR testi yapmaya yetkili kurumların listesine bu linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Böylece yurtdışına çıkışta test için vakıt kaybetmemiş olacaksınız. Yapılan testlerin sonuçlarına PDF olarak E-Nabız’dan ulaşabilmekte ve ayrıca onay aranmamaktadır. E-Nabız sistemine kayıtlı olmayan kişilerse il sağlık müdürlükleri tarafından belirlenen merkezlerden sonuç raporu alabilecektir.

YURT DIŞINA ÇIKIŞLARDA İSTANBULDA COVID-19 PCR TESTİ YAPACAK KURUMLAR
ACIBADEM HASTANELERİ
BEZMİALEM VAKIF ÜNİVERSİTESİ HASTANELERİ
BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
FLORENCE NIGHTINGALE HASTANELERİ
KOÇ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ
MARMARA ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL PENDİK EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
MEDİPOL HASTANELERİ
S.B. KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR ŞEHİR HASTANESİ
SBÜ KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN EĞİTİM ve ARAŞTIRMA HASTANESİ
SULTANGAZİ HASEKİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTNESİ
ÖZEL MEDİCANA INTERNATINATIONAL HASTANELERİ
ÖZEL MEMORİAL HASTANELERİ
ÖZEL VEHBİ KOÇ VAKFI AMERİKAN HASTANELERİ
ÜMRANİYE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ ÖZEL NP BEYİN HASTANESİ
İSTANBUL BAKIRKÖY DR. SADİ KONUK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ GÖZTEPE EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ
İSTANBUL SBÜ HAMİDİYE ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ-CERRAHPAŞA CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ
İSTİNYE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ

Bir cevap yazın